۱۳۹۴ فروردین ۱۸, سه‌شنبه

اعلامیه  حزب توده ایران درباره مذاکرات هسته‌ای در سوئیس
مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای دائم شورای امنیت پس از توافق بر سر مسائل هسته‌ای، روز 2 آوریل 2015 - 13 فروردین 1394 در شهر لوزان سوئیس پایان یافت و این در حالی است که عقلانیت اوباما برای حل مسائل هسته‌ای کشور ما بر جنون محافل جنگ‌‌طلب در مجلس سنای آمریکا و اسرائیل پیروز شد.
در شرایطی که جامعه ما با مشکلات عظیم اجتماعی-اقتصادی روبرو است و تامین صلح و امنیت در ایران و پایان دادن به تحریم‌ها به خواست اکثریت مردم میهن ما تبدیل شده است و در عین حال جناحی از حاکمیت در تلاش برای برون‌رفت از مسائل هسته‌ای می‌باشد. هم اکنون این امر با مخالفت جناح‌های مختلف در حاکمیت مانند گروه‌های مؤتلفه اسلامی و جناح رسالت- حجتیه و جبهه پایداری بسرکردگی مصباح یزدی روبرو گردیده که نمی‌خواهند مسئله هسته‌ای فیصله یابد.
در حالی که اختلاف جناح‌های گوناگون در هرم حاکمیت وارد مرحله نوینی شده و قبل از همه گروه‌های "مؤتلفه اسلامی" اصرار می‌ورزد که "مجلس نباید پروتکل الحاقی را تصویب کند"، در این زمینه باید خاطر نشان سازیم که تصویب پروتکل الحاقی در مجلس می‌تواند روند حل مسائل هسته‌ای را تسریع بخشد و می‌توان گفت شرط نخست برون‌رفت از مسائل هسته‌ای تصویب پروتکل الحاقی است.
با توجه به ترکیب کنونی مجلس که در راه تصویب پروتکل الحاقی اخلال می‌کند. در واقع باید گفت با تصویب و پذیرش پروتکل الحاقی بر مبنای بازرسی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، حل مسائل هسته‌ای امکان‌پذیر خواهد بود.
بنابراین تائید صلحآمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در صورتی ممکن خواهد بود که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای امکان بازرسی سرزده از تمام مراکز و تاسیسات هسته‌ای را داشته باشد. فقط در این صورت است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با ارائه گزارش به شورای امنیت سازمان ملل، امکان صدور قطعنامه جدید را فراهم می‌کند تا با لغوه برخی از مواد 6 قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل و نیز با تصویب قطعنامه جدید این امکان فراهم شود تا تحریم‌ها علیه کشور ما بتدریج لغو گردد.
دولت کنونی بعنوان امضاء کننده معاهده بین‌المللی در عمل می‌تواند زمینه اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را فراهم کرده تا در نهایت به تصویب مجلس برسد.
حزب توده ایران با پذیرش و اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای موافقت دارد و اتخاذ تدابیر عملی در راستای عدم تولید و تکثیر سلاح هسته‌ای را در ایجاد سیستم فراگیر صلح و امنیت جهانی ضرور می‌داند.

حزب توده ایران17 فروردین ماه 1394